2 maja to dzień, w którym obchodzony jest już po raz dziewiętnasty Światowy Dzień Astmy. Jest to inicjatywa ustanowiona w 1998 r. przez GINA (Global Strategy for Astma Management and Prevention) – międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje i organizacje, które działają na rzecz ograniczania zdrowotnych i społecznych skutków astmy.
Światowy Dzień Astmy, który jest obchodzony już w 100 państwach, powstał w celu zwrócenie społecznej uwagi na narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny jakim staje się astma na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie może chorować nawet 150 mln. ludzi, z których co roku umiera kilkaset tysięcy. Prognozy epidemiologiczne na najbliższe lata wskazują, że liczba zachorowań na astmę będzie stale rosnąć a liczba osób z alergią będzie się podwajać co 10 lat. W Polsce prawie co drugi Polak skarży się na różnego rodzaju uczulenia. 9 milionów cierpi na alergiczny katar, a ponad 4 miliony ma objawy astmy. Wiele z tych osób nawet nie wie o swojej chorobie, wiele także nie jest świadomych tego, że negatywne skutki alergii czy astmy można wyeliminować. Dlatego też bardzo ważne znaczenie ma edukacja, zapobieganie, wczesne rozpoznanie i wczesne leczenie alergii i astmy.
W większości przypadków przyczyną astmy jest alergia, tak jest u 75 proc. chorych. U 80 proc. dzieci, które potem mają astmę jako dorośli, objawy choroby pojawiają się do 5. roku życia. Obecnie dostępne metody leczenia są na ogół bezpieczne i pozwalają na zmniejszenie, a nawet remisję objawów chorobowych na dłuższy okres u większości chorych.
Realizowany po raz trzeci w 2017 roku w Częstochowie Program Polityki Zdrowotnej nt. „Profilaktyka i wczesna diagnostyka astmy, chorób alergicznych u dzieci, mieszkańców Częstochowy na lata 2014-2018” skierowany jest do uczniów częstochowskich szkół podstawowych i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i lekarzy pediatrów. Najważniejsze działania realizowanego projektu to wczesne rozpoznanie chorób alergicznych w tym astmy i działania edukacyjne skierowane do otoczenie dzieci, ich środowiska nauki i zamieszkania, mające na celu właściwe zrozumienie istoty alergii i astmy oraz ich zapobieganie.
Podobnie jak w latach poprzednich do realizacji Programu Prezydent Miasta Częstochowy w postępowaniu konkursowym wybrał Stowarzyszenie Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży „Nasze Dzieci”. Program jest realizowany w Poradni Pulmonologicznej Dla Dzieci Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej „INTERPED” przy Al. Wolności 46 (pawilon pediatryczny) w Częstochowie i składa się z wywiadu alergologicznego przeprowadzonego za pomocą ankiety przesłanej drogą online (www.interped.pl/ankieta) oraz II Etapu – części diagnostyczno-konsultacyjnej.
Zaproszeni do II Etapu rodzice wybierają odpowiedni termin realizacji konsultacji specjalistycznych i badań diagnostycznych komunikując się z pielęgniarką Przychodni – tel. nr 505 078 591. Mając na uwadze życzenia rodziców, II Etap jest realizowany w ciągu jednego dnia we wskazane piątki i soboty. Wykonywane konsultacje i badania: konsultacja specjalistyczna wstępna i podsumowująca z wydaniem orzeczenia dla lekarza POZ, badanie spirometryczne, badanie spirometryczne z próbą rozkurczową, badanie poziomu tlenku azotu w wydychanym powietrzu (FeNO Test), punktowe testy alergenowe inhalacyjne i pokarmowe, badanie poziomu IgE specyficznych i morfologii.
Program Profilaktyki i Wczesnej Diagnostyki Alergologicznej jest w całości finansowany z budżetu Miasta Częstochowy. Liczba uczestników w Programie jest ograniczona.