Gra Edukacyjna i Konkurs „FluManiak 2016”

18 września, 2016 Grypa, Szczepienia

FluMania to gra edukacyjna na urządzenia mobilne, promowana przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (OPZG), mająca za zadanie w łatwy i przystępny sposób przybliżyć graczom tematykę grypy, epidemii grypy i szczepień ochronnych.

Gra z początku wydaje się być banalna, ale z czasem potrafi wciągnąć.

Zasady gry

Celem gry jest powstrzymanie epidemii rozprzestrzeniającej się grypy w miastach przez zaszczepienie pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych. Każde miasto to jeden poziom, a jest ich aż 90. Jako gracze pokonujemy kolejne poziomy, wędrując od miasta do miasta i szczepiąc mieszkańców przynależących do określonych grup.

Przykładowymi grupami ryzyka powikłań pogrypowych, z którymi spotkamy się w grze są kobiety w ciąży, osoby chore na astmę, personel medyczny lub osoby otyłe. Przed rozpoczęciem każdego poziomu zapoznajemy się z ich opisem. Dowiadujemy się co je charakteryzuje i dlaczego dana grupa powinna być poddana szczepieniu.

Po zapoznaniu się z charakterystykami grup rozpoczynamy rozgrywkę. Tutaj liczy się przede wszystkim spostrzegawczość, dzięki której przy ograniczonej liczbie ruchów zaszczepimy jak największą liczbę pacjentów. Wspomagamy się przy tym polami premiowanymi i czymś w rodzaju kół ratunkowych. Tych ostatnich mamy do dyspozycji 3 rodzaje.

Do przejścia na poziom wyżej wystarczy zaszczepić minimalną wymaganą liczbę pacjentów ze wskazanych na danym poziomie grup. Jednak im większa liczba szczepień tym większa liczba zdobytych punktów. Dana rozgrywka kończy się dopiero wtedy, gdy wykorzystamy ostatni ruch.

Po ukończeniu każdego poziomu testowana jest nasza znajomość z zakresu grypy i szczepień przeciwko grypie. Z poziomu na poziom pytania są coraz trudniejsze, więc nie należy dać się zwieźć łatwością tych pierwszych. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujemy premię przekładającą się na jeden z rodzajów kół ratunkowych.

Konkurs „FluManiak 2016” i premia dla graczy

W celu najskuteczniejszego dotarcia z grą do pacjentów OPZG ogłosiło konkurs „FluManiak 2016”, w ramach którego szkoły i placówki medyczne rywalizują o jak największą liczbę pobrań aplikacji z unikalnym kodem nadanym konkretnemu podmiotowi. W ten sposób OPZG zyskuje sporą liczbę partnerów propagujących wiedzę o grypie wśród uczniów i pacjentów.

Kod Premii

Również Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „INTERPED” jest w gronie placówek uczestniczących w akcji, dlatego też zachęcamy naszych pacjentów do instalowania aplikacji na swoich smartfonach i tabletach oraz podawania naszego unikalnego kodu MF7A32 podczas instalacji.

Gracz po wpisaniu kodu otrzyma pierwszą premię, którą będzie mógł wykorzystać w postaci koła ratunkowego podczas pokonywania kolejnych poziomów.

Instalacja gry krok po kroku

Grę można nieodpłatnie pobrać z Google Play lub AppStore.

Po zainstalowaniu gry należy wybrać swój kraj zamieszkania (gra ma zasięg międzynarodowy), a następnie Aplikacja poprosi o akceptację regulaminu.

W jego treści przeczytamy, że właścicielem i podmiotem zarządzającym Aplikacją jest firma farmaceutyczna Sanofi Pasteur, która jest też producentem szczepionki VaxiGrip.

Jeśli zgadzamy się na akceptację regulaminu, wciskamy odpowiedni przycisk po czym zostaniemy poproszeni o kod placówki lub szkoły, z której uzyskaliśmy informację o grze.

Podczas pierwszej rozgrywki aplikacja podpowiada jak grać, jednak sugeruję zagrać kilka razy nawet tę samą planszę (miasto), żeby się zorientować od początku do końca na czym gra polega.

Jeśli z czasem zacznie nam przeszkadzać muzyka i dźwięki to można wyłączyć w ustawieniach gry … czasem przeszkadza 😉

Miłej zabawy i owocnej nauki 🙂