Europejski Tydzień Szczepień, European Immunization Week (EIW) jest obchodzony w 2015 roku w dniach 20-25 kwietnia i podobnie jak w latach poprzednich zbiega się z globalną kampanią – Światowy Tydzień Szczepień pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Tydzień Szczepień w roku 2015 w Polsce tak jak w roku ubiegłym przebiega pod hasłem „Zaszczep w sobie chęć szczepienia”. Stałym celem tej inicjatywy jest podkreślenie znaczenia szczepień ochronnych dla ochrony przed chorobami zakaźnymi, którym można zapobiegać poprzez stosowanie tej formy profilaktyki. Szczegółowym natomiast celem tegorocznych obchodów jest podniesienie świadomości znaczenia szczepień wśród rodziców i opiekunów dzieci oraz pracowników ochrony zdrowia, polityków, decydentów i mediów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zawarła podstawowe przesłanie Europejskiego Tygodnia Szczepień w haśle: „Zapobiegaj, chroń, szczep”, które podkreśla, iż uodpornienie każdego dziecka ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania chorobom zakaźnym i ochrony życia. Szczepienia uratowały więcej ludzi niż jakiekolwiek inna interwencja w zakresie zdrowia publicznego.
Obecnie gdy obserwujemy nieracjonalną niechęć do szczepień ochronnych na szczególną uwagę zasługują podejmowane inicjatywy edukacyjne prowadzone w formie Kampanii Społecznej. Ten Tydzień to właśnie kampania, zwiększająca zaangażowanie, zachęcająca do bliższego zapoznania się z tematyką szczepień i podnosząca zaufanie publiczne w społeczeństwie, zwłaszcza w grupach osób kwestionujących konieczność i bezpieczeństwo szczepień.
Dzięki finansowanym z budżetu państwa obowiązkowym szczepieniom dzieci, nie chorują dorośli. Wyszczepienie wysokiego procenta populacji powoduje, że nie chorujemy. Może w przyszłym kalendarzu szczepień obowiązkowych znajdą się szczepienia przeciwko pneumokokom, meningokokom i HPV.
Inne Kampanie Ogólnopolskie
- Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy – inicjatywa Instytutu Oświaty Zdrowotnej powstała w 2013 roku. Wyszczepialność w Polsce – 4,5% a w Europie 20-40%.
- „Kleszczowe zapaleniu mózgu – Szczepimy się! Zapobiegamy!”– inicjatywa Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – 2015 r. Ma ona przekonać Polaków do tego, by lepiej chronić się przed kleszczami i zmniejszyć ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu. Wyszczepialność w Polsce -1% a w Europie od 15 do 30%.